پرورش بوقلمون – نکات ابتدایی آغاز کار پرورش

پرورش بوقلمون

پرورش بوقلمون – نکات ابتدایی آغاز کار پرورش

در این مقاله نکات کلیدی مختلفی از پرورش بوقلمون به صورت خلاصه برایتان گرد آوری شده است. با خواندن این مقاله ذهن خود را برای شروع کار پرورش بوقلمون آماده می سازید.

شروع کار پرورش بوقلمون با جوجه

بسیاری از فروشندگان بوقلمون ، جوجه های بوقلمون را در بهار می­فروشند. اگر شما برای پرورش نژاد های اصیل برنامه ریزی کرده ­اید، شدیدا توصیه می­کنیم از یک مرکز فروش بوقلمون بدون تلفات خرید انجام دهید. این فروشگاه­ ها گونه ­های سینه پهن که در بازارهای نا مطمئن دیگر موجود است را نمی­فروشند. شما می­توانید جوجه های نر و ماده بوقلمون را از یکجا بخرید.

مراقبت از جوجه های بوقلمون

شما باید مراقبت ویژه ­ای از جوجه های بوقلمون خود بکنید. وقتی آنها را به سالن آوردید آنها شروع به نوک زدن به آبخوری ها خواهند کرد. آنها خوراک را خودشان پیدا می­کنند. جوجه ها نیاز به دمای 35 الی 37 درجه فارنهایت در هفته اول دارند، هر هفته 3 درجه دما را کمتر کنید تا زمانیکه پرهای آنها بطور کامل رشد کند. این یک راهنمای کلی است و اگر جوجه های شما گرمشان بشود شما زود متوجه می­شوید چون آنها له له می­زنند و تا حد ممکن از هیتر گرمایشی دور می­شوند. اگر آنها دور هیتر جمع شدند و همدیگر را نوک زدند یعنی خیلی سردشان شده است. مطمئن شوید که آب آنها سرد نیست و ظرف آنها خیلی عمیق نباشد که جوجه ها درون آن بیفتند.

مراقبت از جوجه های بوقلمون

من باید چه نوع بوقلمونی را خرید کنم؟

اگر شما علاقمند به پرورش بوقلمون برای جوجه­ درآوری و پرورش آنها در هر سال هستید، نژادهای اصیل بوقلمون بهتر هستند. نژادهای اصیل شامل بوربن رد (Bourbon Red)، رویال پالم (Royal Palm)، اسپانیایی سیاه (Black Spanish)، اسلیت آبی (Blue Slate)، میدجت سفید (White Midget) و ناراگانست (Narragansett) می­باشد. نژادهای اصیل قادر به جفت گیری طبیعی هستند و قابلیت نگهداری برای تولید نسل را دارند. البته این نژاد ها را در داخل ایران نمیتوان اصیلشان را پیدا کرد و مختص کشور های اروپایی و آمریکایی هستند.

پیشنهاد ما برای پرورش بوقلمون در ایران انتخاب نژاد های بوقلمون سینه پهن برنز آمریکایی و یا بوقلمون سینه پهن برنز انگلیس می باشد.

بوقلمون های سینه پهن

بوقلمون­هایی که شما در لیست فروش پرورش دهندگان بزرگ، میبینید نژادهای سینه پهن هستند که زیاد رشد می­کنند و گوشت سینه آنها نسبت به نژادهای اصیل بیشتر است. به دلیل اینکه نژاد سینه پهن سفید (و سینه پهن برنز) گوشت سینه بزرگی دارند نمی­توانند بطور طبیعی جفت­گیری کنند. یعنی بوقلمون نر نمی­تواند بوقلمون ماده جفت­گیری کرده و تخم­های آن را بارور کند. صنعت بوقلمون بطور انتخابی نژادهای بزرگ و بزرگتر را از طریق تلقیح مصنوعی تولید می­کند.

اگر شما بوقلمون را به لحاظ فروش گوشت پرورش می­دهید و قصد فروش تمام گله را در آخر فصل دارید تنها گزینه مناسب برای شما سینه پهن سفید یا سینه پهن برنز است چون هم رشد بالایی دارند و هم گوشت سینه آن ها بزرگتر است. آنها در یک مرتع با خوراک بوقلمون گوشتی پرورش می یابند.

سود آوری پرورش بوقلمون

هزینه پرورش بوقلمون

اگر شما به دنبال درآمد بالا از پرنده خود می­باشید انتخاب خوبی برای پرورش بوقلمون داشته اید. فروش بوقلمون دارای سود زیادی می باشد. اگر شما خودتان خوراک (محصول زراعی کشت می­کنید) دارید و اگر پرنده شما قادر به یافتن بخشی از خوراک در فضای آزاد است، از پرورش آنها بیشتر سود خواهید کرد. اما دقت کنید که در فضای آزاد شکارچی بیشتر از شما از خوردن بوقلمون لذت می­برند! (منظور اینست که اگر بوقلمون در محوطه آزاد نگهداری شود احتمالا شکار شکارچیانی مثل شغال و ..خواهد شد).

چه خوراکی باید به بوقلمون ها بدهیم

چه خوراکی باید به بوقلمون­ها بدهیم؟

وقتی شما جوجه ها را به سالن می­اورید، خوراک اولیه آنها باید دارای پروتئین بالا باشد و تقریبا 28 درصد پروتئین داشته باشد تا رشد سریع آنها را باعث شود. در 8 هفتگی اکثر پرورش دهنده­ ها آن را به 20 تا 22 درصد تغییر می­دهند. در 14 هفتگی شما می­توانید از خوراک دوره رشد استفاده کنید و پروتئین را به 18 تا 20 درصد برسونید. از دانه­ های فرآوری شده با حرارت (یک نوع فرآوری است مثل پفیلای ذرت که به افزایش قابلیت هضم دانه کمک می­کند. چون پرنده قادر به استفاده از دانه کامل نیست) استفاده کنید تا سیستم گوارشی بتواند بطور کامل خوراک  را استفاده کند.

2 تا 3 هفته قبل از کشتار، کربوهیدرات اضافی به خوراک آنها اضافه کنید تا به چاقی آنها کمک کنید. سیب، گوجه فرنگی، سیب زمینی و سایر موادی که در باغچه شما وجود دارد را می­توانید برای کم کردن هزینه­ های خوراک برای آنها استفاده کنید. اما اگر شما نگران رشد پرنده خود می­باشید از جیره ­های ذکر شده در بالا استفاده کنید.

نکته: این ترکیب جیره برای افزایش وزن برای فروش توصیه می­شود و اگر شما نژادهای اصیل را پرورش می­دهید از برنامه غذایی دیگر استفاده کنید.

مدت زمان مورد نیاز برای پرورش بوقلمون

اگر شما در حال پرورش بوقلمون سینه پهن هستید، بدانید که آنها سریعتر از نژادهای اصیل رشد خواهند کرد. بوقلمون سینه پهن معمولا 5 و نیم ماه طول می­کشد تا 8 تا 12 کیلوگرم گوشت لاشه داشته باشد. اگر جیره آنها پروتئین بالایی داشته باشد وزن آنها بیشتر هم خواهد بود.

5/5 (1 نظر)

ارسال دیدگاه

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها